CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z USŁUG ARCHITEKTA WNĘTRZ?

1

 

praca z planami architektonicznymi wnętrz przy biurku

 

Każdy lubi być bohaterem w swoim domu, szczególnie my Polacy ?

Jeśli jednak kolejny dzień, który zbliża Cię do odbioru mieszkania czy budowy domu powoduje narastający niepokój, tym postem postaram się przekonać Cię, że jednak warto rozpocząć współpracę ze specjalistą jakim jest architekt wnętrz.

 

Kiedy zacząć szukać architekta wnętrz?

 

Warto rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej firmy projektującej wnętrza już na początku drogi. Kiedy dokładnie? Najlepiej na etapie wyboru konkretnego mieszkania czy lokalu lub jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Dobry architekt wnętrz powinien pomóc w wyborze najbardziej „ustawnego” lokum. Często udaje się też zapobiec budowie układu ścian, który w przyszłości mógłby rodzić wiele problemów podczas wykańczania wnętrza. Pamiętaj także, że profesjonalne pracownie projektowe zazwyczaj nie będą w stanie przyjąć zlecenia „od ręki”.

Nikt w tej branży nie lubi odmawiać potencjalnym klientom, co jest jednak nieuniknione jeśli chcemy działać odpowiedzialnie, a mamy już zapełniony portfel zleceń. „Dopychanie klientów” skutkuje niestety ostatecznie niezadowoleniem obydwu stron. W zależności od powierzchni, ilości pomieszczeń, skomplikowania projektu, a co najważniejsze dostępności i decyzyjności samego inwestora, praca nad projektem wnętrza może trwać od 2 do nawet 8 miesięcy (tak, tylko projekt wnętrza, wykończenie to kolejne miesiące). W świetle powyższych argumentów, warto wybrać swojego architekta z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

poszukiwanie koncepcji projektowej przed ścianą pomysłów

 

Po co mi architekt wnętrz?

 

Często powtarzam, że oddajemy naszym klientom czas, by mogli go wykorzystać tam, gdzie go naprawdę potrzebują. Poszukiwanie i dobór poszczególnych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrza zajmuje około 60 godzin w przypadku mieszkania o powierzchni 70 metrów. To czas, który poświęci osoba merytorycznie do tego przygotowana – Tobie zajmie to o wiele więcej. Dodajmy do tego godziny na znalezienie wykonawców, rozwiązywanie problemów na budowie (w przypadku braku projektu jest ich kilkakrotnie więcej), przygotowanie i aktualizowanie budżetu i oczywiście przygotowanie projektu technicznego wnętrza. Ostatniego elementu większość raczej nie potrafi, zatem jaka jest alternatywa? Rozrysowanie szkicu na kartce i pokazywanie palcem na budowie. Ile poświęcisz na to czasu? Ja wolę się nie zastanawiać…

Idąc bardziej konkretnie, w moim przekonaniu największą wartością jaką wkłada architekt wnętrz w daną przestrzeń, to maksymalnie dopracowany układ funkcjonalny. Niezależnie od budżetu, stylu czy doboru kolorów, nieprzemyślany układ funkcjonalny może zabić radość z użytkowania każdego wnętrza. Podobno istnieją badania amerykańskich naukowców, które dowodzą, że przebywając w dobrze zaprojektowanej przestrzeni poprawia się nasze samopoczucie? My, architekci wnętrz niestety nie będziemy w stanie naprawić złamanych zasad ergonomii nową komodą w sypialni czy zmianą frontów w kuchni.

Kolejny argument, który przemawia za zatrudnieniem architekta wnętrza, to posiadanie profesjonalnego doradcy. Kto z nas nie lubi poradzić się bliskich? Problem w tym, że o ile Twój znajomy nie jest architektem wnętrz, jego porada będzie bardzo subiektywna. Profesjonalny architekt wnętrz weźmie pod uwagę nie tylko jego subiektywną opinię, ale także zasady ergonomii oraz uwarunkowania techniczne. Będąc „zielonym” w danym temacie, zazwyczaj nie wiemy, czego jeszcze nie wiemy. Dobrze zatem mieć nr telefonu do kogoś, kto pomoże nam szybko podjąć odpowiednią decyzję.

 

rozmowy przy stole o projektowaniu wnętrza

 

Większość z nas nie posiada wybitnej wyobraźni i tutaj z pomocą także przychodzi biuro projektowe. Profesjonalna firma powinna być w stanie przedstawić fotorealistyczne wizualizacje projektowanego wnętrza. Dzięki temu Twoje pomysły, marzenia i plany mają szansę ujrzeć światło dzienne zanim jeszcze nabiorą realnej, fizycznej postaci. Czasem może okazać się, że coś do czego byłeś przekonany nie do końca wkomponowuje się w Twoje wnętrze.

HDMI w salonie, gniazdko przy łóżku, a może miejsce na Twój bezprzewodowy odkurzacz? Pamiętasz o wszystkim – a dokładniej, to my pamiętamy za Ciebie. Jeśli wybierzesz ofertę z pełnym nadzorem „pod klucz”, nie musisz się niczym martwić. Jeśli lubisz jednak mieć nad wszystkim samodzielną kontrolę lub po prostu szkoda Ci pieniędzy i tak dostaniesz od architekta gotowy „przepis” na cały proces wykończenia i wyposażenia wnętrza.

Biuro architektoniczne powinno także przygotować budżet materiałów i elementów wyposażenia wnętrza. Nie jest sztuką wybrać rzeczy, które nam się podobają, ale także takie, na które nas stać ? Architekt wnętrz powinien zatem nie tylko sporządzić budżet, ale także dokonać wyboru takich elementów, aby suma kosztów nie przekroczyła zakładanych poziomów.

Na koniec coś o czym być może nie myślisz dzisiaj, ale może być ważne w przyszłości. Oferty w serwisach nieruchomościowych z dopiskiem „od architekta” przyciągają więcej odsłon, prawda? Agenci nieruchomości sami przyznają, że mieszkanie zaprojektowane przez architekta cieszy się większym zainteresowaniem, a sprzedający może uzyskać wyższą cenę swojej nieruchomości. Może warto zatem spojrzeć na usługę projektowania wnętrz jak na inwestycję.

  1. […] się także architektura wnętrz, gdzie zmianie uległo podejście wielu inwestorów do potrzeby skorzystania z usługi projektanta wnętrz oraz do oczekiwań w zakresie przebiegu takiej współpracy. Bezdyskusyjnie coraz więcej osób […]

Dodaj komentarz